A tbbi rgcslhoz hasonlan a hrcsgknek is rzkeny szerve az emsztrendszer. Az emsztrendszer zavart mkdsnek leggyakoribb tnete a hasmens. Az llatok hasmenssel reaglhatnak trendbeli vltozsokra, romlott takarmnyra, s egyes fertz betegsgek velejrjaknt is jelentkezhet. A hrcsgk ltal szvesen fogyasztott gymlcs-s zldsgflk a kvnatosnl nagyobb mennyisgben fogyasztva szintn okozhatnak hasmenst. Ha a hasmens kivlt okai kzl kizrjuk a takarmnyozsi hibkat, valsznleg fertzsrl van sz. A baktriumos fertzsek kezelse kt f rszbl ll: a beteg llatot antibiotikummal kell kezelni, s dits tpllkot kell biztostani szmra. Kitnen alkalmazhat az alma, keksz esetleg a keser csokold. A zldtakarmnyokat, olajos magvakat hasmens esetn mindig kerljk. Mivel a hasmens jelents vzvesztssel jr, ami keringsi zavarokat is okozhat, gy a folyadk ptlsrl mindenkppen gondoskodnunk kell. Egy hrcsgnek alkalmanknt 30-40 csepp keser tea adsa javasolt, amit szemcseppentvel vagy t nlkli fecskendvel juttathatunk a szervezetbe. Ha az llat mr a kiszrads jeleit mutatja, az llatorvos infzi (fiziolgis soldat) segtsgvel mentheti meg az llat lett.
A hrcsgknl szkrekeds is kialakulhat, amit leggyakrabban a nem megfelel alom lenyelse okoz, elzrdst idzve el a belekben. Ha az llat ppostott httal erlkdik, elszr mindig a szkrekedsre kell gondolnunk. Ilyenkor a hasmens kezelsvel ellenttben sok friss zldtakarmnyt, esetleg 2-3 csepp olvaolajat is adhatunk az llatoknak. Az dessgek etetsvel egszsges llatok esetben is csnjn kell bnni, mert knnyen fogszuvasodst okozhat, amit csak a fog kihzsval lehet orvosolni. A beteg fogak miatt gyakran tlyogok is kialakulnak a fogmederben, mely a szervezet egszre kros hatssal lehet.
Ha orrfolyst, illetve tsszgst tapasztalunk, azt valsznleg a fels lgutak megbetegedse, slyosabb esetben tdgyullads okozza. A bakterilis fertzsek kezelsre minden esetben az llatorvos ltal meghatrozott antibiotikumos kezels javasolhat. tvgytalansgot, nylfolyst tapasztalhatunk, ha a hrcsg pofazacskjba szorult vagy frdott az elesg. Ennek megelzsre soha se adjunk a hrcsgnek hegyes magvakat, mert a pofazacskba frdva ott helyi gyulladst okozhatnak.
A hrcsgbetegsgek tovbbi nagy csoportjt a brelvltozsok alkotjk. Tnetei lehetnek a viszkets miatti vakarzs, valamint a szr hullsa is. Gyakoriak az atkk okozta, ers viszketssel jr brelvltozsok. Sokszor tallkozhatunk a br gombs elvltozsval is. Ilyenkor a szr foltokban tredezik, illetve hullik ki. Ez a szrhinyos terlet pikkelyszeren hmlik, s esetenknt viszket. A vakarzs miatt msodlagosan gennyes brgyullads is kialakulhat. Kezelsknt a szrhinyos brfellet gombal szerrel val ecsetelst vgezhetjk el. Mivel egyes gombafajok az emberre is tterjedhetnek, csak kesztyvel nyljunk a beteg llatokhoz. Mivel az atka s a gombafertzs tnetei hasonlak, teljes biztonsggal csak laboratriumi vizsglattal lehet elklnteni azokat.
A flkagyln s a szemhjon, illetve az ajkakon kialakult brdaganatok jellemzen a hrcsgkn fordulnak el. Mivel ez a betegsg sok esetben nem gygythat, kiterjedt elvltozs esetn az llat humnus elaltatsa javasolt. Fontos megemlteni a marakodsbl szrmaz brsrlseket is, amik hrcsgknl nem ritkk. Megelzsknt a vemhes llatokat mindig klntsk el, a felntt egyedeket pedig szoktassuk ssze. A verekedskor keletkezett sebet gondosan ferttlentsk, slyos srlsnl forduljunk llatorvoshoz.
A vrusos agyhrtyagyullads vadon l egrflkben gyakran elfordul. Mivel a betegsg emberre is tterjedhet, gy fontos megemlteni. A betegsg kedvencknt tartott hrcsgknl ritkn fordul el, inkbb nagyobb tenyszetekben jelentkezik, ahol tbb szz egyedet tartanak egytt. A fertztt llomnyokban a fiatal hrcsgk mr pr hetes korukban tesnek a betegsgen, s 3 hnapos korukra eltnik a vrus a szervezetkbl, gy mr nem jelentenek fertzsi forrst. A megelzs szempontjbl a legbiztonsgosabb, ha hrom hnaposnl idsebb hrcsgt vsrolunk.
Segtett:Hzikedvencek |